مردودی 18 درصدی خودروها در تست کنار جاده ای

رئیس ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای شهر تهران از مردودی 18 درصد از خودروها در تست کنار جاده ای از ابتدای سال تا اوایل تیرماه خبر داد.

سیدنواب حسینی منش در گفت وگو با خبرنگار تین نیوز، با اشاره به تست دو هزار خودرو با همکاری پلیس راهور تهران بزرگ، اظهار کرد: متاسفانه از این تعداد خودرو نزدیک به 18 درصد در تست آلایندگی مردود شدند.

وی با تاکید بر کاهش 6 درصدی آلاینده بودن خودروها در تست کنار جاده ای، افزود: خودروهایی که در تست کنارجاده مردود شدند علاوه بر اعمال قانون، معاینه فنی آن ها نیز ابطال و به مراکز معاینه فنی اعزام شدند.

حسینی منش در توضیح دستاورد جدید تست کنارجاده ای با همکاری پلیس راهور نیز، توضیح داد: برای اولین دو گروه ویژه تست کنارجاده ای خودروهای دیزلی در قالب سه شیفت کاری، کار خود را آغاز خواهند کرد.

این مقام مسئول با تاکید بر این که خودروهای دیزل یکی از منابع بسیار مهم آلاینده محسوب می شوند، ابرازداشت:

 امید می رود با این اقدامات بتوان آلایندگی خودروهای دیزل را مدیریت کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر چگونگی برخورد با پدیده اجاره لوازم یدکی در مراجعه به مراکز معاینه فنی کامیون ها، تصریح کرد: حل این مشکل از اهمیت ویژه ای برای مسئولان برخوردار و تست کنار جاده ای است که تخلف از قانون را در این گونه خودروها شناسایی می کند.

شاید راننده ای با یک بار اقدام به اجاره لوازم یدکی موفق به اخذ برگه معاینه فنی شود اما، هیچ گاه تصور نمی کنند که گروه های تست کنارجاده ای در شهر و مبادی ورودی با کمک پلیس اقدام به شناسایی آن ها کنند. اینجاست که اجاره چندباره لوازم یدکی در فواصل کوتاه برای راننده متخلف از صرفه اقتصادی برخوردار نیست و مجبور به خرید لوازم یدکی و اصلاح عیوب کامیون خواهد شد.