شرکت خانه سلامت خودرو البرز

خودروهای دوگانه سوز در مقایسه با خودروهای بنزینی و دیزلی به سبب هزینه کمتر مصرف سوخت CNG  و همچنین آلودگی کمتر هوا ، امروزه بخش اعظمی از اتومبیل های موجود در کشور را تشکیل می دهند و اکثر مالکین خریداران خودروهای داخلی ، ترجیح می دهند که اتوموبیل آن ها دوگانه سوز  باشد . اما به سبب جلوگیری از وقوع حادثه ، مخازن CNG خودروها باید به صورت دوره ای مورد بازدید و تست قرار گیرند.

از آنجائیکه گاز CNG به صورت پر فشار در داخل مخازن پمپاژ می شود ، این مخزن ها پس از هر بار پر شدن ، تحت فشار بسیار شدیدی قرار می گیرند که در صورت مستعمل و فرسوده شدن مخزن یا اتصالات آن ، ممکن است باعث بروز حوادث فجیعی گردند.که امنیت خودرو ، سرنشینان و حتی افرادیکه در مجاورت خودرو قراردارند ، گردد .

مراکز تست مخازن گاز CNG خودرو ، به همین علت راه اندازی و آغاز به کار کرده اند و گروه صنعتی ، خماتی و بازرگانی علیجانی با تاسیس شرکت خانه سلامت خودرو البرز این افتخار را دارد که از سال 1397 با خرید ، نصب و بهره برداری از پیشرفته ترین تجهیزات ، مرکز هیدو تست  مخازن CNG  را در منطقه ساوجبلاغ راه اندازی و  بعنوان آزمایشگاه همکار سازمان ملی استاندارد ایران ، تست انواع مخازن (سیلندرهای) فولادی بدون درز را انجام و بدین ترتیب ، فعالیت خود را در زمینه معاینه فنی خودرو توسعه بخشیده است ،

مراحل انجام معاینه فنی خودروهای گازسوز :

1- پذیرش خودرو

نظیر خودروهای بنزینی ، تصویر پلاک خودروهای گازسوز نیز توسط دوربین پلاک خوان متصل به سامانه کشوری دریافت می‌شود و همزمان اطلاعات کلی خودرو از ناجا استعلام می‌شود. همچنین اطلاعات فرد مراجعه‌کننده مانند نام و نام خانوادگی و شماره تلفن همراه او در سامانه ثبت می‌شود. سپس فرآیند معاینه فنی طی مراحل مشروحه ذیل انجام می پذیرد :

الف : بازدید چشمی مخزن گاز

ب : تست هیدرواستاتیک مخزن گاز

ج : معاینه فنی خودرو

2- تست چشمی مخزن

کلیه مخازن گاز خودروهای دوگانه سوز ، بایستی هر سال مورد بازرسی چشمی قرار گیرند . در تست چشمی ، با استفاده از نور و ابزار لازم ، داخل و خارج مخزن و متعلقات و قطعات مربوط به CNG خودرو توسط یک کارشناس به دقت بازدید می شود و در صورت تایید ، مخزن CNG خودرو برای یک سال دیگر قابل استفاده خواهد بود.

3- تست هیدور استاتیک

در تست هیدرواستاتیک ، مخزن با استفاده از دستگاه تست هیدرواستاتیک تحت فشار قرار میگیرد تا مقاومت مخزن در برابر فشار بیش از حد گاز سنجیده شود. تست هیدرواستاتیک حداکثر بمدت 3 سال ، بسته به کیفیت و نمره ای که مخزن در تست توانسته کسب کند ، اعتبار خواهد داشت.

مراحل تست هیدور استاتیک عبارتند از :

* بستن شیر گاز ، بازکردن اتصالات و جداسازی مخزن از خودرو ،

*  بازکردن شیر و تخلیه گاز VENT از مخزن ،

* بازرسی عیوب احتمالی سوپاپ ، رزوه و ظاهر شیر مخزن ،

* تخلیه روغن داخل مخزن (درهرباز سوخت گیری ، مقداری از روغن دستگاه های تزریق سوخت وارد مخزن می گردد که بایستی از مخزن خارج شود) ،

* شستشوی مخزن با آب ،

* بازرسی ظاهری داخل و بیرون مخزن (تست ضخامت سنجی ، خوردگی ، ترک داخل و بیرون ، کنترل رزوه و  توزین مخزن)

* بستن شیر و تزریق آب به درون مخزن ،

* انجام تست هیدرو استاتیک بوسیله دستگاه واتر جکت (در این مرحله مخزن پرشده از آب در واترجکت قرار میگیرد و در واقع بیرون مخزن نیز در آب قرار داده می شود. سپس مخزن با 5/1 برابر فشار استاندارد یعنی حدود 300 بار تحت فشار قرار گرفته و مورد آزمایش قرار میگیرد) ،

* درصورت عدم قبولی تست هیدوراستاتیک ، مخزن معدوم و از دور خارج خواهد شد . اما در صورت پذیرش در تست ، آب مخزن تخلیه و خشک شده و سپس شناسه آزمایشات روی مخزن حک می گردد .

* بستن شیر و اتصالات مخزن و جایگذاری مجدد روی خودرو ،

* تزیق گاز از جایگاه و مراجعه مجدد به مرکز هیدور تست برای آزمایش اتصالات و تست نشتی مخزن ،

* درصورت صحت انجام عملیات ، گواهینامه مخزن صادر میگردد .

4- انجام معاینه فنی خودرو

نظیر سایرخودروهای بنزینی ، خودروهای گازسوز نیز پس از انجام تست مخازن ، بایستی مورد تست های صحت عملکرد خودرو در مرکز معاینه فنی خودروهای سبک قرار گیرند. این مرحله معمولاً پس از اتمام عملیات تست مخازن خودروهای گازسوز انجام می پذیرد و روال آن در بخش معاینه فنی خودروهای  سبک بصورت کامل تشریح شده است .

اما مراحل انجام کار بصورت خلاصه عبارتند از :

  • بررسی ظاهری خودرو
  • تست آلایندگی خودرو
  • تست چراغ های جلو
  • تست لغزش جانبی
  • تست کمک فنر
  • تست ترمزها
  • تست سیستم تعلیق (اهرم بندی)
  • پایان کار و صدور گواهی

تست خودرو

یکی از الزامات گرفتن معاینه فنی برای خودروهای دوگانه سوز، گرفتن تاییدیه مخزن گاز CNG از طریق مراکز مجاز می باشد. برگه تاییدیه مخزن گاز که با عنوان تست CNG از آن یاد می شود، شامل یک سری آزمایشات می باشد که روی مخزن انجام می گیرد تا مخزن گاز خودرو برای استفاده در آینده ارزیابی و چکاپ شود. این ارزیابی شامل دو تست متفاوت به نام تست چشمی مخزن گاز و تست هیدرواستاتیک می باشد.